Základní informace pro žadatele o osvojení nebo pěstounskou péči:
Pokud se manželé nebo i jednotlivec rozhodne osvojit dítě nebo převzít dítě do pěstounské péče, musí vždy jít na oddělení sociálně právní ochrany dětí městského úřadu, příslušného dle trvalého bydliště (tzv. trojková obec), kde podá žádost.
Nutné k doložení na předepsaných formulářích:
- potvrzení o příjmu
- posudek zaměstnavatele
- potvrzení o zdravotním stavu
- výpis z rejstříku trestů
Sociální pracovník po sepsání předepsaných formulářů (nacionále, rodinný stav, představa o přijímaném dítěte věk etnikum, zdravotní stav...) posoudí při návštěvě bytovou situaci žadatelů a po napsání zprávy postoupí spis žadatelů Krajskému úřadu
Z Krajského úřadu žadatelé dostanou pozvání na psychologické testy. když je zdárně absolvují, dostanou Rozhodnutí o prověření a zařazení do seznamu žadatelů. Současně jim bude uložena povinnosti na výzvu se zúčastnit tzv. přípravy žadatelů (skupinové sezení v rozsahu několika desítek hodin). Celá procedura trvá v průměru asi půl roku.
_______________________________________________________
Jednotlivé typy náhradní rodinné péče:
Osvojeno může být jen dítě právně volné, tzn. že je naplněna jedna z níže uvedených podmínek:
- rodiče dali souhlas s osvojením
- rodiče byli zbaveni rodičovského zodpovědnosti
- soud vyslovil nezájem rodičů.
U osvojení platí všechna tři níže uvedená pravidla:
II. PĚSTOUNSKÁ PÉČE
Nahrazuje péči rodičů, kteří ale neztrácejí rodičovskou zodpovědnost. Do pěstounské péče dítě opět svěřuje soud, biologičtí rodiče jsou účastníky řízení a doručuje se jim rozsudek. Rodiče tak vědí, kde jejich dítě vyrůstá. Pokud by ale chtěli dítě převzít zpět do své péče, musí požádat soud o zrušení pěstounské péče.
Soud pak pečlivě zváží, zda původní rodina má podmínky a předpoklady pro zdárnou a pečlivou výchovu dítěte. K tomu si vyžádá posudky, potvrzení a zprávu oddělení sociálně právní ochrany dítěte místně příslušného městského úřadu. Pěstouni nemají k dítěti rodičovskou zodpovědnost, tzn. že nemohou rozhodovat v důležitých životních záležitostech dítěte. V takových případech musí dávat souhlas rodiče nebo opatrovník.
III. PORUČENSKÁ PÉČE
V případě, že je dítě právně volné (viz část I. Osvojení), pěstoun se může stát poručníkem. Pak má k dítěti rozhodovací práva.